Kinaři nemají příliš často možnost vidět nějaký film dříve, než jde do kin; je to v řádu jednotek filmů za rok. Letos jsem využila tuto možnost v srpnu a viděla jsem film Myši patří do nebe. Zapůsobil na mě jako už dlouho žádný film, natož loutkový. Snad jen snímek Lichožrouti, vyzývající k lásce ke své rodině, ať je jakákoli, protože jinou nemáme a mít nebudeme, se s ním dá srovnávat. Byl také skvělý, ale v Myších je více témat, která jsou v lidském životě vedle rodiny stěžejní – opravdové přátelství, osobní statečnost a překonávání strachu, úcta a slušné chování ke všem živým tvorům.

Už prvních pár minut filmu ukazuje úchvatné výtvarné provedení a precizní nesmírně náročnou animaci. Však také film vznikal bezmála deset let a v koprodukci několika zemí (Slovensko, Francie, Polsko a další). Základ je ale český – knižní předloha Ivy Procházkové (literární cena Magnesia litera v r. 2007) a talentovaná výtvarnice Denisa Grimmová, která spolu s Janem Bubeníčkem film i režírovala. Dojemný příběh myšky a lišáka, kteří se po nehodě dostanou do zvířecího nebe, je plný emocí a zvratů a slibuje upoutat dětské i dospělé diváky.

Letos v červnu byl film uveden na světovém festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy a poté slavnostně zahajoval festival Anifilm v Liberci. V srpnu byl uveden také na MFF Karlovy Vary.

V našem kině ho hrajeme 10. a 30. října 2021.

Dokument Rekonstrukce okupace je neobvyklý tím, že byl náhodně nalezen v soukromém archivu, ale profesionálně natočen. Jeho autorem je scénárista a režisér Jan Šikl (scénář např. k Dobrodružství kriminalistiky), který již mnoho let sbírá soukromé rodinné archivy. Film obsahuje záběry invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 a dosud jej pravděpodobně nikdo nikdy neviděl. Původní délka záznamů je 3,5 hodiny, v dokumentu je samozřejmě zkrácen.

Jedinečný je tento film také tím, že J. Šikl začal pátrat po lidech, zachycených na záběrech, sbírat jejich vzpomínky na tento historický okamžik i to, jak se odrazil v jejich současném životě.

Film měl světovou premiéru 21. srpna 2021 na letošním MFF Karlovy Vary. V našem kině ho hrajeme 28. října 2021.

Věříme, že se na tyto filmy také vypravíte, protože nejen svou kvalitou, ale hlavně poselstvím, které předávají, si to opravdu zaslouží. Děkujeme!