Přijatá hygienická opatření platná od 8. června 2020 znamenají pro kina velkou úlevu - nemusí omezovat počet sedadel v kinosálech! Současnou mizivou návštěvnost to zřejmě ještě na nějakou dobu příliš nezvedne, ale je to zase o krůček blíž k normálnímu stavu. Divák však musí mít stále na obličeji roušku a nemůže se při filmu napít ani si „zobnout“ nějakou sladkost, ale i těchto uvolnění se jistě dočkáme.

Uvidíme, co přinesou další rozvolňovací opatření v letních měsících. Budeme se jimi aktuálně řídit hned, jak budou vycházet. Co vám ale můžeme zaručit už nyní, jsou vybrané filmy z programu na červenec a srpen. Pozveme vás s radostí na řadu novinek a na dvě obnovené premiéry!

Začátkem července se po dvaceti letech vrací na filmová plátna česká klasika – smutná komedie o „samotářích uprostřed davu“ Samotáři. Režisér D. Ondříček a scénárista P. Zelenka vytvořili dílo, které svou nadčasovostí stále promlouvá k dalším generacím. Všichni hlavně v mládí stále něco hledáme, po něčem toužíme, něco nám chybí… i když jsme hmotně zajištění, nejsme vždy spokojení. Druhým nezapomenutelným dílem je Kouř T. Vorla z r. 1990. Je to tzv. muzikál totalitního věku s herci známé Pražské pětky v hlavních rolích (D. Vávra, P. Čtvrtníček, T. Hanák a další). Karikatura, ironie, bizarnost, grotesknost totalitního režimu, který právě padl – to vše charakterizuje tento filmový klenot české kinematografie.

V červenci budeme opakovat české filmy V síti, Bourák a 3Bobule a také slovenský dokument Afrikou na pionýru. V premiéře uvedeme dobrodružný film odložený ze začátku dubna s názvem Mulan. Je to hrané filmové zpracování slavné čínské legendy o dívce, která odejde do armády za svého otce, který nemá syna. Film Havel o prezidentu V. Havlovi není o státníkovi, ale o obyčejném člověku a odehrává se v letech 1968 až 1989. Natočil ho Slávek Horák (Domácí péče) a hlavní role si zahráli V. Dvořák a A. Geislerová.

Ze srpnového programu vybíráme artově laděné mysteriózní drama Maják, volně natočené podle skutečného příběhu z r. 1801, kdy dva muži uvízli za bouře na majáku v Atlantském oceánu. Film je velmi působivý také díky černobílému zpracování. Promítat budeme francouzskou komedii z nádherného prostředí Provence Raoul Tamburin o šikovném cyklomechanikovi a jeho překvapivém tajemství. Dále vás pozveme na akční drama s prvky sci-fi Tenet. Je z tvůrčí dílny Ch. Nolana (Dunkerk, Interstellar, Temný rytíř) a vypráví o záchraně světa před 3. světovou válkou.

Dlouho očekávanou odloženou premiéru českého filmu Šarlatán také konečně v srpnu uvedeme. I dokumentární film s z asijských velehor K2 vlastní cestou je českým dílem. Vystupuje v něm horolezkyně Klára Kolouchová, která jako dvacátá žena světa pokořila slavnou a nebezpečnou osmitisícovku, druhou nejvyšší horu světa. Spolu s režisérkou Janou Počtovou a kameramanem připravovaly film dva roky. Až samotný finální výstup absolvovala Klára sama a záběry z vrcholu jsou z její vlastní ruky.

Pro děti budeme hrát animované filmy Spongebob: Houba na útěku a Velké dobrodružství malé pandy a nové zpracování příběhu o věrném psu Lassie se vrací.

Přejeme vám krásné léto a hodně kulturních zážitků nejen v kině!