Říjnovému programu bude dominovat Karel. Od odchodu Karla Gotta uplynuly již dva roky a jako pocta jeho celoživotní tvorbě vstupuje do kin po ročním odkladu film O. Špátové, který byl dokončen jen krátce před Mistrovou smrtí. Vzhledem k očekávanému vysokému zájmu uvádíme tento snímek v říjnu čtyřikrát.

Ale ani další tituly nepřijdou zkrátka. Zveme vás na český animátorský kumšt a neuvěřitelně silný příběh pro všechny generace v loutkovém filmu Myši patří do nebe. Vyprávět bude o lišákovi a myšce, kteří se po jedné nehodě dostanou do zvířecího nebe. Je to film o úctě ke všemu živému, o nezměnitelném řádu přírody, o opravdové statečnosti a překonávání strachu a o lásce a přátelství bez předsudků. Přináší naprosto nesrovnatelný zážitek např. s americkými animovanými filmy. Velice vám tento film doporučujeme!

Kdo jste si oblíbili film R. Bajgara Teorie tygra, přijďte i na jeho nový snímek, opět s J. Bartoškou v hlavní roli, s názvem Kurz manželské touhy. Tento kurz má pomocí metody pevného objetí obnovit fungování upadajícího manželství.

Ze zahraničních premiér připomínáme další film z produkce studia Marvel – Venom 2: Carnage přichází. Diváci prvního dílu jistě vědí, že Venom je mimozemšťan, který na Zemi získal hostitele, dal mu nové schopnosti a žil s ním v souladu. Ve druhém díle ale hostitele změní… Další dlouho očekávanou premiéru bude mít sci-fi Duna podle kultovního románu F. Herberta. Filmového zpracování tohoto rozsáhlého legendárního díla se ujal kanadský režisér D. Villeneuve. Premiéru snímek měl letos v září na filmovém festivalu v Benátkách, kde zaznamenal obrovský divácký úspěch. Děj se odehrává na pouštní planetě Arrakis, která je zdrojem vzácného koření. O její ovládnutí bojují dva mocné rody, Atreidové a Harkonnenové, kteří vítězí, a Paul Atreid se spolu s matkou musí ukrýt v nehostinné poušti.

 

Dále uvedeme dva divácky nejúspěšnější filmy z letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Dvě první místa společně obsadily české snímky Zátopek, kterého jsme již uvedli, a dokument Jednotka intenzivního života, který v říjnu zařazujeme do programu. Je to film z prostředí jednotky paliativní péče pražské nemocnice na Karlově náměstí a natáčel se tři roky. Téma nevyléčitelné nemoci, kvality života v nemoci a stáří a důstojného umírání bez bolesti nebylo dosud nikdy u nás takto otevřeně zpracováno. V době takřka nekonečného umělého prodlužování života média nerada mluví o jeho přirozené konečnosti, pokoře a smíření s tímto faktem.

Třetím divácky oceněným snímkem je válečné drama Bosny a Hercegoviny Quo vadis, Aida? Strhující film z bývalé Jugoslávie r. 1995 v době masakru ve Srebrenici bezprostředně nezobrazuje násilí, ale svou emoční silou předčí většinu válečných filmů. Aida je tlumočnice OSN a nahlíží na tyto hrůzy nekompromisně, ale zároveň hluboce lidsky. Film „zaostal“ ve festivalovém hodnocení za prvními dvěma snímky o pouhou setinu bodu (filmy hodnotili diváci jako ve škole, známkami od 1 do 5).

O státním svátku, ve čtvrtek 28. října, můžete přijít s dětmi na dopolední promítání oblíbené Tlapkové patroly ve filmu a večer hrajeme dokument J. Šikla Rekonstrukce okupace, sestavený z nově nalezených a dosud nezveřejněných materiálů o invazi do ČSSR v srpnu 1968.

Dvě říjnové středy dopoledne uvádíme české filmy Matky a Gump – pes, který naučil lidi žít.

Začínáme také cyklus cestopisných přednášek. První má název Gruzie vytesaná ze skály a vystoupí cestovatel Jiří Kalát, ve druhé bude vyprávět Jakub Venglář o Íránu.

Děkujeme za vaši přízeň v srpnu a v září a těšíme se na vás i nadále v kině!