Škola v ČSSR nebyla jen vzdělávací institucí, ale rovněž nástrojem pro formování spořádaných socialistických občanů. Jak to vypadalo, když si někdo tuto „výchovu“ nenechal líbit? Dozvíte se v našem kině v úterý 21. listopadu 2017 od 17 hodin, kdy vám promítneme dokument Škola normálního života ze sbírky Paměti národa. Film vypráví o osudu Miroslava Jirounka, jednoho ze studentů mnichovohradišťského gymnázia za doby normalizace.

Miroslav Jirounek z Mladé Boleslavi byl v roce 1973 za své kritické názory vůči řediteli tamějšího gymnázia vyhozen ze studia a mohl pokračovat na gymnáziu v Mnichově Hradišti. Ale zloba stranických orgánů dolehla i sem, kde jinak mohli studovat lidé se špatným kádrovým profilem. Tehdejší ředitel Karel Menzel se mu omluvil, že ani zde nebude moci školu dokončit. Tlak stranických orgánů byl příliš silný. Jirounek následně procházel různými zaměstnáními, podepsal Chartu 77 a nakonec mohl dálkově vystudovat dirigentství na pražské konzervatoři.

Vstup je zdarma. Po projekci bude následovat diskuse za účasti Miroslava Jirounka. Více o jeho životě se dočtete na http://www.pametnaroda.cz/story/jirounek-miroslav-1955-3693. Pořad uvede dokumentarista Michal Šimek.

CO JE POST BELLUM
Organizátorem této akce, která je realizována díky podpoře Středočeského kraje, je nezisková společnost Post Bellum. Tato organizace již od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků totalitních režimů 20. století, shromažďuje fotografie a další archiválie z uvedeného období.  Z těchto materiálů připravuje výstavy a dokumentární pořady pod názvem Paměť národa, které pravidelně vysílá i Česká televize 2. (Dokument o M. Jirounkovi je na programu 12., 13. a 15. listopadu 2017.) Partnery a spolutvůrci sbírky jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas.